Facebook’un Yeni Libra Coin’ini Aklı Başında Kim Kullanır?


Facebook birçok sebepten dolayı kötü bir şöhrete sahip. İnsanlar paralarını gerçekten Facebook’a emanet edebilecek mi?
Facebook’un Yeni Libra Coin’ini Aklı Başında Kim Kullanır?

Eğer gözünüzden kaçtıysa, Facebook (NASDAQ:FB) Salı günü Libra adlı yeni bir küresel kripto parayı hayata geçirmeye hazırlandığını açıkladı.

Dijital para, hem finans hem de teknoloji sektörlerinden Mastercard (NYSE:MA), PayPal ve Uber (NYSE:UBER) gibi çeşitli şirketlerin ortak bir şekilde kurduğu Libra ağı tarafından yönetilecek. Facebook aynı zamanda işlemlerin kolayca gerçekleştirilebilmesi amacıyla Libra için dijital cüzdanlar sunacak olan Calibra adlı yeni bir alt kuruluş yarattı.

Facebook’a göre Calibra şirketi kullanıcı verilerini sadece Facebook ile paylaşacak ancak izne sahip olduğunda ya da gerekli görülen “mecburi durumlarda” üçüncü partilerle de paylaşabilecek.

Peki Libra Coin Gerçekten Kullanılacak Mı?

Facebook’un ilk başta ödeme piyasasına girme kararının arkasındaki muhtemel motivasyon daha endişe verici bir konu.

Facebook birçok sebepten dolayı kötü bir şöhrete sahip. Özellikle de geçen yıl İngiltere bazlı Cambridge Analytica şirketinin 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerine uygunsuz bir şekilde erişim elde ettiğinin ortaya çıkmasının ardından insanlar paralarını gerçekten Facebook’a ve Mark Zuckerberg’e emanet edebilecek mi?

Bunun bekleyip görecek olsak da, bu sorunun cevabının kesin bir hayır olmasını bekliyorum. Facebook (NASDAQ:FB) zaten hakkınızda o kadar çok şey biliyor ki, onlara daha büyük erişim vermeniz (bu sefer online harcama alışkanlıklarınız konusunda), yapmanız gereken son şey.

Birçok kişi için bu almaya değer bir risk değil.

Kişisel finans sitesi MagnifyMoney’nin 2018’de 1.000 yetişkin üzerinde yaptığı ankette, katılımcıların %91’i şaşırtıcı olmayan bir şekilde ödemelerini yönetmesi konusunda Facebook’a güvenmediğini söyledi.

Facebook’a göre Libra’nın hayata geçirilmesi sadece dijital ödeme alanına bir genişleme çabası değil, aynı zamanda kısıtlı imkanlara sahip ülkelerdeki banka hesabı bulunmayan tüketicilere ilk kez bir finans hizmeti sunmak.

Ancak Facebook’un Libra için nihai hedefi, dijital parayı fatura ödemek, kahve almak ya da toplu taşıma harcamalarını gerçekleştirmek gibi günlük hayattaki harcamalara entegre etmek.

Bu sayede 2 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan dünyanın en büyük sosyal medya ağı, kullanıcıların işlem verilerini sosyal etkileşimleriyle birleştirerek en yüksek teklifi verene satma imkanına sahip olacak.

Tam da bu sebeple dünya çapında düzenleme kurumları Facebook’un Libra kripto parası konusunda şimdiden alarmları çalmaya başladı; ABD’li yetkililer konsepte yönelik inceleme devam ederken Facebook’a geliştirmeyi durdurması çağrısında bulundu.

En sert çıkışı yapan, ABD Meclis Üyesi Maxine Waters oldu. Waters yaptığı açıklamada “Şirketin sorunlu geçmişi göz önüne alındığında, Meclis ve düzenleyiciler bu sorunları inceleme ve buna uygun bir eyleme geçme fırsatına sahip olana kadar Facebook’un kripto parayı geliştirmede herhangi bir ilerlemeyi durdurmayı kabul etmesini talep ediyorum,” dedi.

Salı günkü açıklamanın da öncesinde Facebook, kullanıcı verilerinin kötü kullanımı konusunda zaten ciddi bir tepkiyle karşı karşıya kalmıştı. Bu sorunlar bazı hükümet yetkililerinin Facebook’un zorla kapatılmasını talep etmesine yok açmıştı.

Bir Yorum Yaz