16Eyl
By: btlpehlivan Açık: 16 Eylül 2018 In: Genel Comments: 0

 

Hisse senedi mi, gayri menkul mü, altın mı aralarında seçim yapmaya karar verirken bir miktar hisse senedi yatırımı yapmaya kara verdiniz.

Peki ya hisse senedini seçerken nelere dikkat etmeliyim, hangi hisse senetlerini almalıyım ve ne zaman almalıyım?

İşte bu sorular için ne yapmanız gerektiğine kısaca değineceğim.

Hisse senedi yatırımı yaparken birikiminizin tamamını borsada değerlendirmeyin. Hatta öyleki toplam birikiminizin maksimum %50’lik kısmını borsada değerlendirmelisiniz. Kalan kısmını ise riskinizi dengeleyecek daha az riskli yatırım araçlarında değerlendirmelisiniz. Borsa, hisse senedi yatırımı oldukça riskli bir yatırım aracı olmasından dolayı…

Şimdi bir kaç öneri sunacağım;

  1. Piyasada kendini kanıtlamış, üretimlerinin her zaman talep gördüğü büyük şirketleri tercih edebilirsiniz,
  2. Her zaman geleceği olan, her zaman var olacak sektörlerin hisse senetlerine eğilim gösterin. Çünkü hisse senedi almak şirkete ortak olmak demektir. Zira sağlam olmayan şirketlere ortak olmak istemezsiniz değil mi?
  3. Ortak olacağınız şirketin güncel ve geçmiş dönem mali verilerini inceleyin, bilançolarına bakın. Şirket bilançosunu okuyun.Bu konu çok çok önemli… Şirket gidişatı ve güncel durumu hakkında bilginiz olsun.
  4. Hisse senedini her zaman alabilirsiniz, tabii hisse senedi yatırımını uzun vadeli düşünüyorsanız eğer. Zaten benim kişisel düşüncem hisse senedini her zaman uzun vadeli düşünmelisiniz. Al-Sat kar etmeyi düşünüyorsanız çok riskli bir oyun oynuyorsunuz demektir.
  5. Temettü veren, bedelsiz artırım yapan hisse senetlerine bakabilirsiniz, en mantıklı seçimlerden birisi olacaktır.
  6. Hisse senedinin uzun vadeli (en az 5 yıl) fiyat grafiklerine bakın. Hisse senedi hangi seyirde ilerlemiş. Fiyatta tepe noktayı ne zaman yapmış. Eğer fiyat tepe noktasını yakın zamanda ve hızlı bir şekilde yaptıysa o hisse senedinden kaçının. Unutmayın hızlı yükseliş hızlı düşüşü getirir.
  7. Son olarak ise yine fiyat konusunda ki inceleme ile ilgili. Fiyat tepe noktasını yakın zamanda yapmış ancak düşüş yaşamış ise o hisse senedine daha sıcak bakabilirsiniz, zira uzun vadede olsa tekrar o fiyatları görebilir demektir.

Sevgiler.

Trackback URL: http://borsablog.net/index.php/2018/09/16/hisse-senedimi-nasil-secmeliyim/trackback/

Leave reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir