12Eyl
By: btlpehlivan Açık: 12 Eylül 2018 In: Genel Comments: 0

 

Vadeli mevduat; riski minimum olan anaparanızın korunduğu ve belirli bir vade gününde anaparanıza faizin eklendiği yatırım aracıdır. Anaparanız korunduğu için riskinizi minimize eder. Riskten kaçınan hesabımı kitabımı bileyim kafam rahat olsun diyen kişilerce tercih edilir.

Vadeli mevduatınızdan sağladığınız gelir üzerinden bankalar aracı olarak stopaj  kesintisi yaparlar.  Stopaj kesintisi ise TL ve döviz bazında ayrıca vadeye göre değişkenlik göstermektedir.

Genel olarak örnek vermek gerekirse bir aylık getirinizin 1000 TL olduğunu düşünürsek stopaj oranının %15 olduğu durumda banka hesabınıza 1000 tl geçer fakat 150 TL’sini banka sizin adınıza devlete ödeme yapar.

Vadeli mevduat faizleri ise TL ve döviz bazında değişmektedir. Faizlerin değişkenlik gösterdiği gibi stopaj oranlarıda değişkenlik göstermektedir.

Döviz bazında vadeli mevduatın ise faiz oranlarının TL faiz oranlarına göre her zaman düşük olması sebebiyle getiriside düşük olur.

Yatırım sepetinizde mutlaka ve mutlaka bulunması gereken yatırım aracıdır. Zira bir yıl bile bağlasanız bir yıl sonraki vade gününde paranızın değeri şimdiden belli olacaktır.

 

Sevgiler.

Trackback URL: http://borsablog.net/index.php/2018/09/12/vadeli-mevduat-nedir/trackback/

Leave reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir