12Eyl
By: btlpehlivan Açık: 12 Eylül 2018 In: Genel Comments: 0

Paraya kimi zaman ihtiyaçtan kimi zaman da yatırım yapmak için ihtiyaç duyarız.

Her ne sebeple olursa olsun krediye ihtiyaç duydunuz ama gelgelelim şimdiye kadar banka kredi kartı ve kredi ödemelerinize o kadar da özen göstermediniz.

Bir banka şubesine gittiğinizde red cevabı alıyorsanız yani krediniz onaylanmıyor ise bu yazımda neler yapmanız gerektiğine değinmek istiyorum.

Öncelikle yapmanız gereken şöyle bir soru sormanız gerekiyor kendinize ” Banka benden ne istiyor, ben ise ne yapıyorum?”

İşe bu soru ile başlamak gerek, tamda burada bir bankanın müşterisinden neler istediğini size kısa maddeler halinde yazacağım;

  1. Ödemelerinizi en geç gününde yapmalısınız! Bu madde de geçen “en geç gününde ödeme” ibaresi çok çok önemli, peki ne demek istiyoruz açıklayalım. Örneğin kredinizin ödemesi her ayın 17’si olsun. Ve siz atm bulamadım, internetim yoktu, çalışıyorum banka şubesine gidemedim mazeretleriyle amaaaaaan 1 gün geç yatırmaktan birşey olmaz diye düşünüp 1 gün geç yatırıyorsanız işte burda durmak lazım. 1 gün geç yatırdığınızda banka sizi 1 gün geç ödeme yaptığınızı merkez bankası ekranlarına bir dönem geç ödeme yaptı olarak yansıtır. İşte bu yüzden erken ödeyin, gününde ödeyin ama bir gün dahi geç ödemeyin. Bu çok çok önemli.
  2. Çokça borçlanmayın! Yani borçlanma oranınızı yükseltmeyin, örneğin kredi kartınızı limitini doldurmayın, dolayısıyla borçlanma oranınız düşük olsun,
  3. Sık sık kredi, kredi kartı başvurusu yapmayın. Özellikle aynı dönem içerisinde başvuru yapmayın.
  4. İhtiyaç olmadan kredi başvurusu yapmayın, banka şubesinden, internetten, mobilden, atm’lerden..

Bu şekilde kısaca sıralayabiliriz. Bu maddelere uyum sağladığınız sürece hem kredi notunuzu yükseltecek, hemde bankaların size kredi kullandırma aşamasında daha olumlu bakmalarını sağlayacaksınız.

 

Sevgiler.

Trackback URL: http://borsablog.net/index.php/2018/09/12/kredi-alabilmek-icin-ne-yapmaliyim/trackback/

Leave reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir