12Eyl
By: btlpehlivan Açık: 12 Eylül 2018 In: Genel Comments: 0

 

Yüksek beklenti, yüksek RİSK!!!

Beklentimiz ne derecede ise riskimizde o seviyede artıyor ya da düşüyor. Kimi yatırımcı kafam rahat olsun, bir ay sonra ne alacağımı bileyim anaparama da zarar gelmesin diyerek vadeli mevduatı yatırım aracı olarak seçerken, kimileride daha yüksek getiri beklentisi ile borsada yatırım yapmayı tercih eder.

Doğru hisse senedi seçimi ile diğer yatırım araçlarında belkide yıllarca bekseniz dahi kazanamayacağınız getiriyi hisse senedinde sağlayabilirsiniz.

İşte bu aşamada yüksek getiri isteği ile hisse senedi almaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz bazı maddeleri sizinle paylaşmak istiyorum;

1.Borsada bilginiz olmadan asla başlamayın!!

Bu madde aslında en önemli maddelerden biri diyebiliriz, zira etrafındaki söylentilerden duyarak borsadan aslında hiç bir bilgisi olmadan borsada yatırım yapmaya başlayan birçok kişi var aramızda. Borsada yatırım yapmaya geç başlayın inanın hiç önemli değil. Ama bilgi edinmeden asla ve asla başlamayın.

2. Tüyo alarak değil kendi araştırmalarınızla hisse senedi alın.

İşte buda çok yapılan yanlışlardan bir diğeri. Hisse senedini almadan önce almayı düşündüğünüz senet hangi sektörde, bilanço durumu nasıl, piyasa değeri nasıl, bulunduğu piyasanın geleceği gibi konuları bakmanızı şiddetle öneririm. Tabi biliyorsanız eğer analizlerinde yardımını almanızı mutlaka öneririm.

3.  Hisse senedini aldınız ve düştü, Eyvah şimdi ne yapacağım?

Borsada yatırımcı olmanın gerektirdiği en büyük özelliklerden bir diğeride SABIR ve SAKİN KALARAK ÇABUK KARAR VERMEMEK. Hisse senedi düştüğünde telaş ve stres yapmayın. Telaş yaparak hisse senedini sattığınızda belki 2 hafta belki 1 ay sonra telafi edebileceğiniz zararınıza şimdiden boyun eğmiş olursunuz.

4. Sepet oluşturun.

Yatırımınızı asla ve asla tek bir hisse senedinde toplamayın. Tek hisse senedi yerine riskinizi dağıtarak farklı hisse senetlerinede yönelin. Bu farklı sektör hisse senetleride olabilir mesela!

5. Kısa vadede ihtiyacınız olan parayı borsada değerlendirmeyin.

Borsa yatırımınızın kısa vadede zararda olabileceği bir yatırım aracıdır. Bu sebeple kısa vadede ihtiyacınız olacak parayı riski daha az olan yatırım araçlarına yönlendirin. Örneğin vadeli mevduat gibi.

6. Aldığınız hisse senedini izleyin!

Hisse senedini alın ve unutun. Bu cümle tam olarak doğru değil aslında. Küresel dünyada yaşıyoruz. O yüzden piyasaları titizlikle takip ederek hisse senedinize nelerin yön vereceğiniz takip etmeniz gerek.

7. Tüm paranızı hisse senedine yatırmayın!

Önceki yorumlarda da bahsettiğim üzere nasıl paranızı tek bir hisse senedine yatırmamanız gerekiyorsa, tüm paranızı da borsaya yatırmamanız gerekir.  Bu sebebi ise aslında çok basit: riskinizi minimize etmek!!!

Paranızın bir kısmını borsada değerlendirdiğinizi, bir kısmını vadeli mevduat yaptığınızı, bir kısmını likit fonlarda değerlendirdiğinizi bir kısmınıda banka altın hesabınıza altın aldığınızı varsayalım. Borsada ki meydana gelebilecek herhangi bir düşüşte vadeli mevduat, likit fon ve altında ki yatırımlarınız ile dengelenebilir gibi düşünebilirsiniz. Bu sebeple yatırım yaparken yatırım sepeti uygulamanızı riskten kaçınmanız için şiddetle tavsiye ederim,

 

Sevgiler.

Trackback URL: http://borsablog.net/index.php/2018/09/12/borsada-yatirim-yaparken-nelere-dikkat-etmeliyim/trackback/

Leave reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir