11Eyl
By: btlpehlivan Açık: 11 Eylül 2018 In: Genel Comments: 0

Borsada deneyimlisiniz ya da borsaya yeni başlıyorsunuz. Bir yatırım hesabı açmak istediniz. Peki bu yatırım hesabını nasıl açarım, hangi tür işlemler yapabilirim?

İşte bu sorularınıza bu yazımda cevap vereceğim. Öncelikle belirtmem gerekir ki yatırım hesabı bankadan nasıl açabileceğiniz konusunda bilgimi paylaşmaya çalışacağım.

Borsa da hisse senedi alım satımı yapmak istiyorsunuz ve bir yatırım hesabı açmak istediğinizde öncelikle kendinize bir banka belirlemeniz gerekir, herhangi bir bankadan açabilirsiniz ancak benim size tavsiyem bankaların hisse senedi alım satımlarında uyguladıkları komisyon oranlarını incelemenizdir. Çoğu banka artık kademeli komisyon tarifesini uygulamakta ancak tabiki yinede komisyon oranları farklılık gösteriyor.

Kademeli komisyon tarifesini ise bahsetmişken biraz daha açayım; çoğu bankanın uyguladığı bu sistemde belirli hisse senedi alım satım işlemleri için komisyon oranları değişmektedir. Örneğin bulunduğunuz ay içerisinde ilk yapacağınız 0-25.000 TL ‘lik hisse senedi alım satım hacminde uyguladığı oran binde 3 iken, bu işlem hacminden sonra yine aynı ay içerisinde yapacağınız 25.000- 100.000 tl işlem hacmi için ise bankaya ödeyeceğiniz komisyon oranı binde 2’ye düşecektir. Bu şekilde aynı ay içerisinde yapacağınız işlem hacmi arttıkça bankaya ödeyeceğiniz komisyon oranı düşecektir.

Hesap açmak istediğiniz bankayı belirledikten sonra herhangi bir şubesine giderek vadesiz mevduat hesabı açtırmanız gerekmektedir, bu işlemden sonra ise banka görevlisinden internet bankacılığı içinde şifre talep etmeniz gerekiyor.

Yatırım hesabını banka vadesiz mevduat hesabını açtırdıktan sonra internet bankacılığına girerek rahatlıkla açabilirsiniz. Öncelikle banka yatırım hesabı için istediği yatırım davranışlarınızı ölçen anket tarzında bir formu doldurmanızı isteyecek ardından da sözleşmelerinizi onaylamanızı isteyecektir. Sözleşmelerinizi de onayladıktan sonra evet yatırım hesabınız kullanıma hazır!

Yatırım hesabınızı açtıktan sonra hisse senedi alım satım, tahvil ve bono alım satımı gibi işlemlerini yapabilirsiniz.

 

 

 

Trackback URL: http://borsablog.net/index.php/2018/09/11/yatirim-hesabini-nasil-acarim/trackback/

Leave reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir