27Ağu
By: btlpehlivan Açık: 27 Ağustos 2018 In: Genel Comments: 0

 

 

 

 

Para biriktirmek, biriken parayı harcamadan saklayabilmek zor zanaat! İşte tamda bu duruma işimize yaracayacak birkaç para biriktirme yönteminden bahsedeceğim. Bu yöntemlerden bi yada birkaçını birlikte uygularsanız para biriktirememe şansınız yok gibi..

Ancak öncelikle para biriktirmeyi beyinde başlatmak ve para biriktirmeyi çok zor bir eylem gibi algılamamak gerek, zira para biriktirmeyi zor olarak düşündüğümüzde her zor olan şeye bırakın devam ettirmeyi başmanın bile zor olmasından dolayı para biriktirmeyi bir zorluk olarak değil, bir alışkanlık olarak görmek gerek. Beynimize bunu bir kural olarak değil, aylık yapılması gereken rutin olarak göstermeliyiz. Nasıl her ay kiramızı veriyoruz faturalarımızı ödüyorsak para biriktirmeyide örneğin bir yatırım hesabı açarak her ay belirlediğiniz miktarı yatırım hesabına havale yaparak ödeme yapmış gibi düşünebilirsiniz.

Dolayısıyla para biriktirmeyi öncelikle bir zorluk olarak görmek yerine bunu bir görev olarak görürsek işiniz çok daha kolay olacaktır!!

Şimdi başlayalım para biriktirebilmenin bazı tüyolarına;

1.Alışveriş merkezlerine gitmeyin!

Hali hazırda yaptığımız ve yapacağımız alışverişlere bakalım, alışveriş yapmaya olan bakış açınızı değiştirin. Alışveriş sizin için bir hobi ya da mutluluk sebebi değil bir zarruriyet olmalı.  Özellikle kadınların en büyük zaaflarından biri olan alışveriş kredi kartı ekstresini yükselten ve birikim yapmanın önüne geçen en büyük engellerden birisi. Eminim dolabınızda ki kıyafetler sizi uzun süre kıyafet almasanızda uzun bir süre götürecektir. Burdan çıkarılacak sonuç: Alışveriş yapmayın!!

2. Borçlarınızdan kurtulun!

Para biriktirmenize engel en büyük sebeplerden biriside her ay yaptığınız kredi ve kredi kartı ödemeleridir, mümkünse en kısa sürede kredinizi kapatın ve minimum seviyede kredi kartı kullanın,

3. Kendinize hedefler belirleyin!

Örneğin, her ay maaşınızın %10’luk bir kısmını maaşınız yatar yatmaz kenara yatırabilirsiniz, bunun için ay sonunu beklemek yerine maaşınızı alır almaz yaparsanız maaşınızın kalan kısmına göre harcamalarınızı yapmanız daha kolay olur.

4. Yatırım hesabı açın!

Bir bankadan herhangi bir yatırım hesabı açarak her ay maaşınızın belirli bir kısmını yatırım hesabına gönderin ve o parayı bir sonraki maaşınıza kadar unutun!

5. Biraz cimri olun!

Evet yanlış okumadınız, bazı konularda cimri olmanın çok faydasını görebilirsiniz. Mesela kahvenizi bir kahve dükkanından almak yerine kapalı kutularda kahve alarak işyerinde kendiniz yapabilirsiniz, aslında ufak gibi görünen bu yöntem bile harcamalarınızda etkisini gösterecektir.

6. Kullanmadığınız eşyalarınızı satın!

Evde kullanmadığınız giysi, çanta, ayakkabı gibi aklınıza gelebilecek her türlü eşyayı ikinci el satış yapılabilen sitelerde satışa çıkarabilirsiniz, hem size gelir sağlayacak hem dolabınızı daha verimli kullanabileceksiniz!

Bu gibi yöntemlerle para biriktirmeyi daha da kolaylaştırabileceksiniz, ayrıca yatırım hesabınızı büyüdüğünü gördükçe daha çok biriktirmek isteyeceksiniz.

Son bir tavsiye daha ertelemeden yarın değil hemen şimdi bugünden başlayın!!!

 

Trackback URL: http://borsablog.net/index.php/2018/08/27/para-biriktirme-yollari/trackback/

Leave reply:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir